Jak na odhlučnění podlahy?
Tento článek se mi líbí Vytisknout
Podlaha může být neočekávaným, ale o to zákeřnějším zdrojem hluku, který snadno otráví Vaše bydlení. V tomto článku si řekneme, jaké ruchy nejčastěji podlahou procházejí, kde se berou a hlavně, jak je co nejefektivněji odstranit. Řeč bude o kročejové izolaci, hluku od sousedů, ale také izolaci tepelné a principu lisovaných izolačních desek.
Vrže pod Vámi podlaha nebo...?
Zvuky, které se mohou z podlahy linout, mají různé příčiny. Začněme tak zvaným kročejovým hlukem, jehož řešení se nazývá kročejovou izolací podlahy. Tento druh lomozu vychází ze samotné konstrukce, nebo ještě lépe stavu podlahové konstrukce. Většinou se tak projevují hlavně staré dřevěné podlahy a stropy. Jak totiž dům stárne, dřevo vlivem změn vlhkosti a teplot pracuje a velmi mírně mění své rozměry. I tak malé změny ale stačí na to, aby mezi jednotlivými dřevěnými díly vznikalo napětí, které pak při sebemenším pohybu vyústí v dobře známý vrzavý zvuk.
Řešení kročejové izolace se s těmito tenzemi musí vypořádat. Protože přestavět celou nosnou konstrukci podlahy není většinou dost dobře možné, je nutné oddělit pohyb po podlaze, nebo přesněji po podlahové krytině, od napjaté spodní dřevěné konstrukce. K tomu je potřeba pevný, ale dostatečně pružný a přizpůsobivý materiál. Ideální jsou pro to lisované desky z polyuretanových pěnových kousků, které vložíme mezi podlahovou konstrukci – prkna nebo OSB desky – a povrchovou podlahovou krytinu – parkety, dřevěné palubky, plovoucí podlaha apod. Tak se úspěšně oddělí pohyb nášlapu od napjatého pohybu a vrzání nosné konstrukce.
Podívejte se na video pevnosti lisovaných desek:
Souseda si nevyberete
Další zdroj nepříjemných hluků není skryt v podlaze, ale pod ní nebo obecně za každou stěnou. Jsou jím nežádoucí zvuky v přilehlých prostorách, které sousedí s Vaším bytem. Ať už jde o hlučné sousedy, hospodu, kde se hosti baví dlouho přes půlnoc, pekárna, kde práce začíná většinou ještě před svítáním, nebo hlučná ulice, kudy každých deset minut projede tramvaj.
Stejně tak ale můžete potřebovat odizolovat i svůj rámus, třeba ze zkušebny, kde hrajete svou oblíbenou muziku co nejhlasitěji, nebo třeba i v průmyslovém provozu, kde potřebujete odhlučnit hlasitý stroj, abyste vyhověli hygienickým standardům pracovního prostředí. Ať už je příčina jakákoliv, řešení akustického odhlučnění podlahy je v zásadě stejné.
Nástrojem nám opět budou lisované akustické desky. Jsou velmi praktické, efektivní a vhodné do libovolných prostor. Protože jsou poměrně těžké a pevné, lze je bez obav umístit pod svrchní podlahovou krytinu, nebo běžnými stavebními lepidly přilepit ke svislým, šikmým, ale i úplně vodorovným plochám do podhledů. Desky se vyrábějí v tloušťce pět centimetrů a již v tomto rozměru zachytí přibližně polovinu intenzity zvuku. Při dvojitém kladení pak až 75%.
Princip akustických desek
Akustické desky, o nichž je tu řeč, jsou výborným izolačním materiálem. Klíčem k úspěchu je jejich vnitřní struktura. Jsou totiž lisovány z malých kousků polyuretanové pěny. Tento výrobní postup předurčuje izolační vlastnosti desek. U protihlukové izolace je nejdůležitější fakt, že desky nejsou monolitické. To znamená, že nejsou z jednoho celistvého kusu. Díky tomu velmi špatně vedou zvuk.
Abychom si tuto schopnost blíže vysvětlili, musíme si zopakovat principy šíření zvuku. Zvuk, je totiž mechanické vlnění, které se šíří všemi látkami, jak vzduchem, kapalinou, tak i pevnou látkou. Důležité je, že jeho energii nejvíce snižují přechody z jednoho prostředí do druhého. Každá, byť i malá překážka nutí zvukové vlny předávat svou energii novému materiálu, rozkmitat jej, a tak se šířit dále.
Lisované akustické desky staví zvuku do cesty malé pěnové fragmenty, které jsou jednak elastické, takže se hůře rozkmitávají a navíc je jich velké množství, takže na každém rozhraní dvou fragmentů zvuk ztratí něco ze své energie. Díky této vlastnosti tak desky nefungují jako membrána, která by dále zvuk šířila, ale jako pohlcovač zvukových vln. Lisované akustické desky mají ale i další vlastnosti. Jak již bylo řečeno výše, u kročejové izolace, dokážou absorbovat i mírné pohyby při stlačení, a proto zabraňují vrzání starých podlah. Hutná hmota desek ale také zabraňuje šíření tepla a nabízí vedle zvukové izolace také plnohodnotnou tepelnou izolaci. Zvažujete-li tedy rekonstrukci spojenou se zateplením, jsou izolační desky velmi praktickým a téměř ideálním řešením, jak díky svým izolačním vlastnostem, tak díky velmi jednoduchému způsobu instalace.