Zvuková izolace stěn v bytě
Tento článek se mi líbí
V tomto článku Vám ukážeme několik přístupů ke zvukové izolaci stěn. Seznámíme se s principy
šíření zvuku, s parametry, které určují efektivnost protihlukové izolace, a také s několika montážními
postupy, podle prostorových možností, které nabízí Váš byt, garáž, zkušebna, nebo jakýkoliv jiný
prostor určený k odhlučnění.
Jaký zvolit materiál pro zvukovou izolaci stěny
Když už se rozhodneme, že nechceme sousedy rušit, nebo naopak poslouchat, všechny myšlenky na odhlučnění musí začít u materiálu, jenž bude použit. Podle našeho názoru jsou velmi dobrým řešením lisované akustické desky. Proč si to myslíme? Kromě zkušeností z realizací odhlučnění u našich spokojených zákazníků jsou to vlastnosti lisovaných desek. Za prvé, desky jsou složené z malých fragmentů polyuretanové pěny, které jsou k sobě pevně slisovány. Jak si povíme dále, právě fakt, že desky nejsou monolitické – tedy vyrobené z jednoho kusu – je pro účinnost zvukové izolace ten klíčový.
Lisované akustické desky názorně:
Za druhé, akustické lisované desky mají dobré mechanické vlastnosti. Jsou poměrně robustní, pevné a odolné. Díky tomu je lze použít nejen na obložení stěn, ale také na stropy a podhledy i na podlahu. Bez problému vydrží tlak nášlapů, aniž by se dlouhodobě deformovaly. Připevnit je lze jak vruty, tak stavebními lepidly - doporučujeme Den Braven Multi Kleber. Za třetí, kromě zvukové izolace stěn izolují lisované desky také teplo. Můžete proto spojit obě izolace dohromady a s kýženým zvukovým tlumícím efektem také zabránit nezanedbatelným tepelným ztrátám.
Tvrdost desek:
Šíření hluku v praxi
Když už jsme vybrali izolační materiál, měli bychom se seznámit se základními principy šíření zvuku podle hesla: poznej svého nepřítele. Zvuk je mechanické vlnění, které se šíří všemi směry, prostory a materiály, jak vzduchem, tak i kapalinami a pevnými látkami. Aby se zvuk mohl šířit, potřebuje k tomu energii, kterou mu dodává jeho zdroj, například reproduktor, lidské hlasivky, nebo pohyb struny hudebního nástroje. Když zvuku jeho energii odebereme, zabráníme mu tak, aby se šířil.
Z toho plynou dvě základní pravidla: Dát zvuku do cesty co nejvíce překážek a naopak, nedovolit mu rozeznívat zvukově vodivé předměty. Akustické vlnění ztratí totiž nejvíce energie na rozhraní mezi dvěma předměty na hranici dvou prostředí, třeba když proniká ze vzduchu do stěny. Proto jsou nejvhodnější vnitřně členité materiály, které zvuk ve svém nitru rozmělní a při neustálých přechodech ze vzduchu do pevné látky a zpět přijmou velkou část jeho energie.
Odtud vidíme, proč jsou lisované fragmentované desky svou strukturou tak vhodné. Vnitřní rozložení akustických desek je ale ideální i pro splnění druhého pravidla. Protože nejsou vyrobené z jednoho kusu materiálu, nefungují jako přenašeč zvuku. Nelze je rozkmitat tak, aby se staly svého druhu membránou a nesly zvuk dále. Pro představu si uveďme, jak by vypadal pravý opak. Například stoupačky, nebo kovové kostry železobetonových konstrukcí naopak vedou zvuk velmi snadno a mohou jej přenést i skrze jinak poměrně neprostupné materiály, jako tlusté cihlové zdi.
Zvuková izolace stěn – konstrukce
1) Zvuková izolace Vás jako zdroj zvuku
Konstrukce z lisovaných akustických desek lze navrhnout v zásadě dvěma způsoby. Buď přímo na stěnu, nebo se vzduchovou mezerou. První řešení je jednodušší. Desky se lepí nebo vrtají přímo ke stěně/stropu. Jednoduchost je vykoupena nižší účinností. Taková izolace odstíní zvuky běžné v bytových i panelových domech jako jsou lidský hovor, telefon, Vaše zvířata nebo hudbu o běžné hlasitosti. Je to základní varianta s dobrým poměrem pracnost x výkon.
2) Zvuková izolace souseda od Vás
Pokud ale potřebujete nekompromisní izolaci hlučnějších zvuků a můžete si dovolit prostorově trochu náročnější řešení, pak je ideální oddálit desky od stěny a oddělit je vzduchovou mezerou. Buď pomocí dřevěného roštu přímo mezi zeď a izolaci, nebo s roštem uchyceným na podlaze a stropě, který se pak izolované stěny vůbec nedotýká. To je samozřejmě lepší, protože bez přímého dotyku izolačních desek i roštu se zdí je zvuková izolace nejúčinnější, ačkoliv taková konstrukce nemusí být realizovatelná všude.
Poslední, na co je třeba pamatovat, jsou akustické mosty, tedy jednolité, nejčastěji kovové, předměty, které procházejí skrze izolovanou konstrukci. Už jsme zmínili stoupačky, s nimiž toho moc nepořídíme, ale podobných překážek se může najít více. Nejčastěji jsou to stavební konstrukční prvky jako železné nosníky nebo rámy, či výztuhy železobetonových konstrukcí. Tyto mosty ne vždy můžeme zcela odstranit, lze je ale mnohdy velmi úspěšně odstínit.