Odhlučnění a akustika restaurace
Tento článek se mi líbí
Patrně každý provozovatel restaurace, kavárny či bistra chce, aby zákazníci od něj z podniku odcházeli příjemně nalezeni, odpočatí, samozřejmě s plnými žaludky a s chutí navštívit daný podnik opětovně a doporučit jej známým.
V rámci toho se vymýšlí originální jídelníčky a nápoje, cepuje se personál, aby byl milý na zákazníka za každé situace, vymýšlejí se nejrůznější designové vychytávky pro ozvláštnění prostoru, investuje se do reklamy, do techniky i do know how.
Ovšem je tady jedna zásadní věc, na kterou se ne vždy myslí.
Je to akustický komfort.
Výraz akustika prostoru zní možná pro mnohé až moc abstraktně. Není vlastně každému úplně jasné, co dobrá či špatná akustika znamená, jak se s ní pracuje, jak málo pro ni stačí udělat, a tak se na akustickou optimalizaci při zařizování prostor vůbec nebere zřetel anebo mnohdy až později, když začne situace "hořet" a hosté se nevracejí...
Restaurace na akustiku a odhlučnění často zapomínají
Obvyklý prostor restaurace v dnešní době obsahuje mnoho hladkých materiálů. Lité či dlážděné podlahy, svislé i vodorovné konstrukční plochy ze skla, betonu a moderních leštěných materiálu, hladké dřevěné či laminátové plochy zařízení a na to vše ještě totální zabiják dobré akustiky - sádrokartonové stropy či příčky.
Ono je to všechno moderní, vzdušné a fresh, o tom žádná. Jenže v takovém prostoru, kromě toho, že nerozumíte dobře tomu, co vám někdo říká z pár metrů, stačí, když někomu vedle u stolu spadne na zem těžká kovová vidlička anebo třeba zakřičí dítě a všem strávníkům v perimetru pěti metrů tento nemilý, ničím netlumený výrazný zvuk obrazně řečeno "urve hlavu".
Nedejbože, když je takový lokál bez jakékoliv akustické úpravy plný návštěvníků, kteří si při občerstvení dokonce chtějí i povídat, smát se, ťukat si skleničkami a do toho ještě obvykle hraje z reproduktorů hudba! V akusticky neupraveném prostoru s moderními hladkými plochami se nemůže čekat nic jiného než-li obří koule hlučného balastu.
Samozřejmě, když má člověk zrovna pauzu na oběd a chce se jen rychle najíst a odebrat se zpátky do práce, asi to nějak přežije. Pokud je daný podnik závodní jídelna anebo hospoda nižší cenové kategorie, kam se chlapi chodí přeřvávat u piva, tak asi OK... Otázka je - kam chcete směřovat ten svůj podnik. Má to být prostor, kam chodí hosté rádi, zrelaxovat se, na obchodní schůzky, na rande, dát si drink a v klidu si vychutnat jídlo v komorní atmosféře? Kromě toho podnik, kde se zároveň šetří energie i zdraví personálu a může tak dělat servis na lepší úrovni?
Podívejte se na video o akustice a odhlučnění restaurace:
Laik si pod termínem "zlepšit akustiku" často představí pouze to, že v tom prostoru "nebude taková ozvěna". To je pravda. Jenže eliminace odrazů zvukových vln, má ještě jiný významný efekt. A sice ten, že se výrazně sníží celková hladinu hluku v daném prostoru. Je to fyzika v praxi. Pokud se zvukové vlny odrážejí od stěn, stropů a hladkých ploch - zvuk se tímto násobí - zesiluje. Není to tedy jen o té ozvěně, díky které není rozumět vlastního slova na 4 metry. Jde také o hlučnost prostoru.
Pokud ale i tak potřebujete vyřešit odhlučnění stěny, používáme k tomu účinné protihlukové desky.
Vyřešením akustiky absorpčními akustickými materiály nastanou minimálně tyto dva jevy:
- Eliminuje se ozvěna v prostoru.
I v rušnějším provozu je zejména mluvené slovo zřetelnější, srozumitelnější. Produkovaná hudba či třeba sportovní utkání bude příjemnější na poslech bez efektu hlučné nesrozumitelné koule.
- Méně ozvěny v praxi znamená větší klid.
Toto zklidnění prostoru je způsobeno dvěma aspekty.
a) Fyzika: zvukové vlny, které se neodrážejí se nenásobí v hlasitosti.
b) Psychologie prostoru: pokud je prostor ambientní, zvukově srozumitelný a útulný, člověk nemá potřebu sám sebe anebo okolí přeřvávat. Mluví tedy tišeji a celkově má více tendenci hlídat si v klidnějším prostoru hlasitosti své činnosti.
Jak můžete akusticky vylepšit svou restauraci?
Nejdůležitější je fakt, že toto vylepšení jde udělat bez složitých stavebních úprav či rekonstrukcí.
Bez potřeby zavírat podnik na XY dní. Existuje metoda, kdy akustickou optimalizaci prostoru lze provést bez nepořádku, bez hluku a za 1-2 večery po zavíračce. Lze jí udělat svépomocí, jelikož instalace absorpčních panelů není raketová věda anebo si můžete najmout firmu s realizací na klíč.
Největší akustický efekt vždy udělají akusticky účinné prvky na stropě. Pokud se použije vysoce akusticky absorpční porézní materiál, není nutno "naplácat" obklady na celý strop. Kontrastní účinek a nový zážitek z prostoru se dostaví, když se rovnoměrně strop opatří už jen ze 40 % jeho plochy. Důležitá je co největší rovnoměrnost rozložení panelů po jeho ploše. Ideálně rovnoměrné mezery, řadit panely do matice, šachovnice apod...
Panely z melaminové pryskyřice jsou lehoučké. Jeden panel 100x100 cm ve standardní síle 4,5 cm nemá ani 1 kg. S panely se snadno pracuje. Dají se řezat dle potřeby zalamovacím nožem. Melaminové desky jsou bílé anebo šedé. Jsou tedy nenápadné a splynou s většinou prostor. Tvarovky z melaminové pěny se ve většině případech na strop lepí montážním lepidlem. Jsou však prostory, kde se více hodí panely zavěsit.
Melaminové panely mohou mít tvar velkých či menších čtverců, kruhů, obdélníků, případně lze vyřezat také tvary na míru. Melaminové akustické prvky lze lakovat barvou na vodní bázi. Fantazii v designu se tedy meze nekladou.
Mezi slabé stránky melaminu patří jeho menší odolnost proti mechanickému působení a také snadné ušpinění bez možnosti mokrého čistění. Právě proto se odjakživa dávají melaminové panely zejména na stropy. Melamin se nehodí do kuchyně anebo do míst, kde jsou mastné páry apod. Co se týče běžné údržby, melaminové akustické desky lze v pohodě vysávat anebo čistit od suchých nečistot samolepícím čistícím válečkem. Melamin si bez problému poradí s vlhkostí. Běžně se melaminové tvarovky dávají i na bazény či rekreačních center.
Design a akustika restaurace
Pokud je třeba vyřešit akustiku interéru, ale zároveň se má tento prostor designově obohatit, také toho lze dosáhnout. Pro tento úkol existují například akustické obrazy. Jejich hlavní funkční složku uvnitř tvoří melaminová výplň. Povrch je opatřen potištěným prodyšným plátnem, na které lze natisknout v zásadě cokoli. Fotky, abstraktní malby, slogany apod. Akustický obraz obohatí esteticky každý prostor, přičemž nikdo z hostů ani nemusí vědět, že se jedná o jakýsi akustický prvek, díky kterému se v dané místnosti cítí příjemněji.
Detaily a důležité maličkosti
Ať už se prostorová akustika řeší či neřeší, k tomu, aby návštěvník v restauraci cítil pohodovější atmosféru, někdy stačí jen málo a nic moc to v podstatě nestojí. Typický příklad je opatřit spodek noh židlí pryžovými kluznými podložkami. Pak lenoši, kteří neumí zvednou židli při jejím odsouváním nebudou „utrhávat hlavy“ okolním přísedícím tímto nesnesitelným zvukem, kdy noha židle dře o tvrdou podlahu.
Další z typických příkladů je vědomější zasvěcení personálu. Třeba o tom, proč je lepší ten příbor z myčky, která je hned za barem, a tedy součástí společného prostoru, v klidu pokládat do příborníku, a ne ho tam házet z půl metru po hrstech, aby to dělalo maximální možný kravál! Je to o maličkostech a detailech, které ale v součtu dělají příjemný nebo nepříjemný zážitek. Pokud prozatím nejsou na realizaci akustické optimalizace finance, tímto se dá minimálně začít. Nikdo nechce jíst anebo vychutnávat drink ve stresujícím hlučném prostředí.
Tímto se pomalu dostáváme také k hudební produkci ve stravovacích podnicích. Dejme tomu, že doma či v práci u jídla lidé koukají na zprávy anebo mají puštěné rádio. Už je to takový zažitý stereotyp. OK. Ale je k zamyšlení, jestli rádiové "žvásty", negativní zprávy a tuctové písničky hrály z reprobeden také v restauračním zařízení, kde na to patrně nikdo není zvědavý a jenom to ruší. (Pokud se jedná třeba o sport bar, kde jede sportovní vysílání – samozřejmě je to něco jiného). Za „pár drobných“ se dá předplatit hudební prográmek Spotify či Youtube, který má nekonečnou zásobu nejrůznějších playlistů. Anebo i to CD s jedním play listem se dá koupit za pár stovek, pokud je člověk „stará škola“.