Hluk od sousedů a jak na něj?
Tento článek se mi líbí
Stalo se vám někdy, že zrovna, když jste potřebovali spát po náročném dvoudenním maratonu úkolů a prací bez pořádného odpočinku, zrovna si váš soused usmyslel, že musí otestovat své nové domácí kino?
Nebo ten pocit, kdy sedíte u stolu, čtete si, pracujete, nebo prostě jen nad něčím usilovně přemýšlíte, a tu, přímo nad vaší hlavou, se paní z horního bytu rozhodne protáhnout si řádně nohy. Naneštěstí má tak rozvrzanou podlahu, že každý její krok k vám doléhá skřípotem, jako byste měli hlavu přímo u ní na podlaze. Protože je ale silně nahluchlá, promenáduje se vesele dál a vy jednoduše nevymyslíte nic. Tedy alespoň donedávna.
Moderní technologie a zejména materiály totiž přinesly řešení zajímavá pro každého, kdo má rád svůj klid a nemůže si ho dopřát, protože má jednoduše příliš hlučné sousedy. Řešení je to ale samozřejmě i pro ty, kdo o sobě ví, že sami nejsou zrovna nejtišší nájemníci v okolí, a ohleduplně chtějí ostatním také nějaký ten klid dopřát, když už sami v tichu nevydrží. V tomto článku si představíme zásady akustické izolace a několik základních akustických materiálů.
V tomto článku zmiňujeme tuto akustickou izolaci z našeho e-shopu:
Akustická izolace a jak funguje
Akustika obecně je nauka o šíření zvuku. Nejzajímavější jsou pro nás její poznatky v oblasti uzavřených prostor. Venku se o akustiku stará většinou příroda a její výsledky nás málokdy omezují. Uvnitř staveb a zastavěných prostor se však o akustické vlastnosti stará člověk. To často nedopadá dobře a mnohé výtvory lidských rukou mají tak špatný zvuk, že prostě není možné v takové místnosti přebývat, natož dlouhodobě žít.
Abychom mohli najít vhodný materiál, je potřeba se seznámit s pravidly šíření zvuku. Tak říkajíc poznat svého nepřítele. Zvuk je mechanické vlnění. Co to znamená? Znamená to, že se šíří rozkmitáváním částic. Může tedy prostupovat všemi skupenstvími hmoty, jak ve vzduchu, v tekutině, tak i pevnými látkami. Pro akustickou izolaci je ale důležité, že největší energetické ztráty působí zvuku přechod z jednoho prostředí do druhého. Toho také plně využijeme a takových bariér postavíme akustickému vlnění do cesty co nejvíce.
Materiály pro efektivní izolaci hluku od sousedů
Výběr správného materiálu by měl akustickým zákonitostem odpovídat. Také je ale potřeba splnit technické respektive praktické stavební požadavky. Oblíbený řešením se v praxi ukazují pěnové nebo vatové materiály. Ačkoliv se způsob jejich výroby a vnitřní struktura odlišují, jejich akustické vlastnosti jsou až překvapivě podobné. Oba typy jsou totiž vnitřně velmi členité. Těžké lisované akustické desky (9kg/m2) se vyrábějí z malých fragmentů polyuretanové pěny. Příchozí zvuk se musí mezi jednotlivými kousky doslova prodírat a na každém rozhraní přijde o část své energie.
U vatových materiálů platí totéž. Jejich masa sestává z minerálních vláken, které vytvářejí miniaturní prostory ohraničené tenkými stěnami. Zvuku tak sice nebrání v cestě masa, ale velmi účinně se tlumí na rozhraní dvou skupenství, plynného a pevného. Výhodou obou materiálů je, že jsou také poměrně dobré tepelné izolanty. Akustická izolace hlučné ulice s tramvají tak může posloužit i ke snížení účtů za topení.
Lisované akustické desky je vhodné zaklopit pomocí protihlukové eko desky, případně OSB deskou, nebo akustickým SDK. Tyto materiály dále pomáhají zvuk zastavit, případně odrazit zpět. Jak je již psáno výše, čím větší gramáž materiálu, tím lépe pro zvukovou neprůzvučnost. Proto je nejvýhodnějším řešením pro zaklopení zmíněná protihluková eko deska.
Jen je potřeba při tvorbě SDK konstrukce nebo dřevěného roštu myslet na to, že celá skladba stropu bude přeci jen něco vážit a konstrukci správně nadimenzovat.
Izolační konstrukce - jak na ni?
Při vlastní realizaci máte také v zásadě dvě varianty. Pro oba materiály jsou shodné. Jejich hlavním rozdílem je otázka zachování vzduchové mezery.
Jak již bylo řečeno, nebo naznačeno, nejlepší překážkou zvuku je přechod mezi dvěma skupenstvími, u bydlení nejčastěji mezi vzduchem a pevnou látkou. Základem izolace je samozřejmě souvislá vrstva izolačního materiálu. Typicky se připevňuje přímo ke stěně. Pokud to ale prostorové možnosti jen trochu dovolí, míra izolace se zvýší, pokud se izolační vrstva může od zdi posunout, nejčastěji na dřevěném roštu.
Důležitou připomínkou jsou tak zvané akustické vodivé mosty. Jako analogii tu můžeme použít tepelné izolace. I pokud máme zeď domu sebelépe izolovanou, stačí, aby na jediném místě vyčnívala zapomenutá železná konstrukce, třeba z nedokončeného balkonu, a celá izolace ztrácí podstatnou část své efektivity, neboť kov velmi dobře odvádí teplo ven.
Pro zvukovou izolaci mají podobně zhoubný efekt velká pevná monolitická tělesa jako třeba stoupačky, železné konstrukce v železobetonu, špatně izolovaná okna a jiné. Proto je třeba mít na paměti, že samotná izolace bez konstrukčních změn nemusí být nakonec stoprocentní.