Odhlučnění panelového bytu v praxi
Tento článek se mi líbí
Rádi doma posloucháte hudbu nahlas, ale neradi byste rušili ostatní sousedy? Popř. byste nechtěli, ať někdo ruší hlukem Vás? Máme pro Vás řešení.
Obsah článku:
- Výběr materiálu
- Odhlučnění proti hluku ven/dovnitř
- Postup krok za krokem
- Fotky z realizace
- Reference zákazníka
Výběr materiálu pro odhlučnění bytu
Často se setkáváme s tím, že lidé chápou akustickou pěnu jako ideální prvek na odhlučnění bytu. To je sice do jisté míry pravda, ale naše klasická akustická pěna je především určená pro zkrášlení prostorové akustiky. To znamená, že je zvuk lépe čitelnější, určité frekvence se zvýrazní a lidé v místnosti se tak lépe dorozumí. Akustické pěny také částečně odhlučňují a to proto, že zvuk pohlcují.
Doporučujeme tyto materiály z našeho e-shopu:
Pro samotné odhlučnění bytu ale máme speciální, těžké lisované akustické desky. Které díky své tuhosti a síle dokáží efektivně zvuk pohlcovat a nepropouštět jej dále. Více o akustických deskách.
Podívejte se na názorné video, jak tyto desky pohlcují zvuk:
Pokud jste se opravdu rozhodli pro rázné odhlučnění bytu, je potřeba počítat s tím, že bude nutno odhlučnit opravdu celou místnost v bytě - to znamená: strop, stěny a podlahu. Pokud byste odhlučňovali jen strop, bude výsledek méně uspokojivý, protože zvuk se bude šířit i po stěnách dále, díky zvukovodivému železobetonu, který panel v bytech obsahuje.
Další variantou jsou protihlukové izolační desky z ekologického materiálu. Má být deska tenká, aby neubrala moc místa z prostoru? Žádný problém, tahle deska má tloušťku pouhé 1 - 2 centimetry. Má mít vysokou účinnost? Nic moc účinnějšího v této síle už pravděpodobně nenajdete.
Podívejte se na účinnost protihlukové desky v praxi:
Odhlučnění proti hluku ven/dovnitř
Způsob odhlučnění bytu zavisí také na tom, jestli chcete zabránit průniku hluku od Vás ven či naopak. Postupy jsou v obou případech trošku odlišné.
Pokud chcete, aby od Vás nešel hluk ven:
Akustické desky aplikujete přímo na stěnu, pomocí lepidla - a na ně můžete, z estetického hlediska, umístit například sádrokartonové obklady či omítku.
V praxi tak striktně omezíte zvýšený hluk, kterým byste mohli ostatní rušit - tj. hlasitá TV, repro, hra na nástroje, zvonící telefony apod.
Pokud chcete, aby Vás nerušili hlasití sousedé:
Vzduch je nejlepší izolant. Pokud tedy chcete zabránit okolnímu hluku, aby Vás obtěžoval - je žádoucí vytvořit mezi předstěnou a samotnou stěnou vzduchovou mezeru. V tomto případě tak nebudete lepit akustické desky na stěnu, ale uděláte si konstrukci z dřevěných hranolů a na ty desky nalepíte, popřípadě přichytíte hmoždínkou a vrutem (návod zde) Dále již je postup stejný.
Postup krok za krokem při realizaci
1) Udělat si plán prací a zjistit, kolik materiálu budu potřebovat
Po zvážení (popř. konzultaci s námi) co vše budete odhlučňovat je nutné změřit, kolik m2 budete materiálu potřebovat. Akustické desky jsou těžké - 9 kg/m2 - proto je dodáváme v rozměru 1x1m, aby se Vám s nimi dobře pracovalo a dobře držely i po připevnění na strop.
2) Synchronizace dodání materiálu a zahájení prací
Odhlučnění místnosti bytu si žádá vyklizení prostoru, abyste měli místo pro manipulaci - tj. budete mít doma na chvíli malé staveniště. Aplikace desek na zdi je otázka jednoho víkendu a několika pomocných rukou.
3) Příprava povrchu zdí
Aby polyuretanové lepidlo Den Braven ještě lépe drželo desky ke stěnám, doporučujeme si připravit povrch zdí tak, aby nebyl úplně klasicky hladký.
4) Samotné lepení na zdi
Jakmile máte již vše připraveno, naplánováno co a kam nalepíte - můžete se pustit do lepení. Připravili jsme pro Vás názorné video, jak pracovat s lepidlem. Postup je stejný jako při lepení klasických akustických pěn, doporučujeme však deskám věnovat více času a déle je na stěnách přidržovat.
U lepení stropu sestrojte lehkou nosnou konstrukci, která udělá práci v držení desky ke stropu za Vás:
Fotky z realizace odhlučnění
Reference spokojeného zákazníka, který odhlučnění bytu realizoval
"Tak jsme konečně dokončili poslechovou místnost a vyrobil se mi zesilovač. Tak se s Vámi podělím o první dojmy. Zprvu byl dozvuk v místnosti tak krátký, že to byla tzv. mrtvá místnost. Jedinou odrazovou plochou bylo okno. Nastěhováním nábytku a aparatury se dozvuk mírně prodloužil. Dupání dětí od sousedůl je stále slabě slyšet. První dojem z muziky byl fantastický stereoposlech, mohutnost basů, které se zpevnily a izolace na ně nemá vliv. Když sedím před aparaturou, muzika do mě buší, poodejdu 2 metry stranou, a je to polovinu menší atak. Vyjdu na chodbu bytu/panelák/ po basech ani památky. Pronikají jen střední kmitočty, jako když má někdo puštěnou víc televizi. Vyjdu na chodbu domu a po muzice jakoby se slehla zem. Dříve duněla muzika celým panelákem. Takový útlum jsem nečekal. "Fantastické" Co je přesně slyšet u sousedů vedle, pod a nad náma, zatím nevím. Časem zjistím. Jsem velmi spokojen a posílám pár dalších fotek."
Jaroslav Ř. Kamenice n. Lipou